Mijn boek eindigt met een pleidooi voor wetsherziening. Na heel veel jurisprudentie uitpluizen en alles op een rijtje gezet te hebben kom ik tot de conclusie dat de Auteurswet radicaal gewijzigd moet worden om een eind te maken aan het schimmige verdienmodel van fototrollen.
Het fundament van onze Auteurswet stamt uit 1912 en biedt geen rechtsbescherming in het digitale tijdperk, ondanks alle verbouwingen en uitbreidingen. De wet is de afgelopen eeuw te ingewikkeld geworden en er zijn teveel achterkamertjes ontstaan. Fototrollen maken daar misbruik van.
![]() |
| Manu Cornet |
In het kort mijn vijftien aanbevelingen. Uitgebreide onderbouwing komt uiteraard in mijn boek.
- De twee termen van artikel 1 Aw – openbaar maken en verveelvoudigen – vervangen door mededelen aan het publiek (MAHP).
- De toetsingscriteria voor een MAHP van het Unierecht overnemen: er is sprake van een MAHP als het gaat om nieuw publiek, waarbij dit publiek kennis heeft kunnen nemen van het werk door een handeling van de mededeler en die mededeler daarbij een winstoogmerk heeft.
- Toevoegen dat foto’s van materiĆ«le objecten niet beschermd zijn onder het auteursrecht.
- De beschermingsduur van foto’s, niet zijnde kunstwerken, beperken tot twintig jaar na productiedatum.
- Toevoegen dat degene die het bronbestand bezit, een onbeperkt exploitatierecht heeft.
- Toevoegen dat je met een aanklikbare bronvermelding foto’s mag citeren van openbare websites.
- Toevoegen dat downloaden en hotlinken niet als een inbreuk worden beschouwd wanneer beveiligingsmaatregelen ertegen ontbreken.
- Schrappen van de portretrechten in de Auteurswet; artikel 19, 20 en 21 Aw.
- Schrappen van artikel 45o Aw.
- Wettelijk verplichte vergoedingen voor de achterhaalde begrippen openbaar maken en verveelvoudigen schrappen en vervangen door een auteursbelasting.
- De volledige proces- en buitengerechtelijke kostenveroordeling bij fotogeschillen op basis van artikel 1019h Rv afschaffen. Of op zijn minst een drempel instellen en pas laten gelden voor vorderingen boven 1.750 euro.
- De verplichting van een advocaat bij civiele geschillen boven de 25.000 euro en hoger beroep afschaffen.
- Toevoegen dat een partij verplicht is bewijs te overleggen dat ze gerechtigd is om schadevergoeding te vorderen wegens een inbreuk op het auteursrecht.
- Het begrip in druk verschenen vervangen door gepubliceerd.
- Een gedaagde fotogebruiker heeft recht op een schadevergoeding als een eiser opzettelijk in strijd handelt met de waarheidsplicht (artikel 21 Rv).
Ik had, alweer een hele poos geleden, een petitie aangemaakt om de wet te updaten. Na verschijning van het boek (ik hoop januari 2026) blaas ik die nieuw leven in.
De Auteurswet wordt geregeld gewijzigd. Daar gaat iedere keer weer een boel overleg en discussie aan vooraf. Dat kost een vermogen en de wet wordt complexer en complexer. Ik vrees dat vroeg of laat het fundament instort als we blijven pappen en nathouden. Het moet radicaal anders.
Een kop koffie als steun wordt gewaardeerd. Of doneer voor mijn rechtszaak tegen ANP.

